American Range AR-48G-2B-DSB Range, 60" Restaurant, Gas
Model: AR-48G-2B-DSB
Certifications: cETLus , ETL-Sanitation , Made in USA
Overview
Restaurant Range, gas, 60", (1) 48" griddle on left, 1" thick plate, manual controls, (2) 32,000 BTU open burners, (2) 26-1/2" storage bases, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 43.0kW, 144,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Base: (2) cabinets
Control Type: manual controls
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: 1.000" = 1"
Top: (2) open burners, (1) 48" griddle
Width: 60"
Height: 56"
Depth: 32.25"