American Range AR-8B-24RG-CL-126R Range, 72" Restaurant, Gas
Model: AR-8B-24RG-CL-126R
Certifications: cETLus , ETL-Sanitation , Made in USA
Overview
Restaurant Range, gas, 72", (8) 32,000 BTU open burners, (1) 24" raised griddle/broiler on right, 3/4" thick plate, manual controls, (1) 26-1/2" convection oven on left, (1) 26-1/2" standard oven on right, (2) racks each oven, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 106.0kW, 361,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Base: (1) standard oven, (1) convection oven
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .750" = 3/4"
Top: (8) open burners, (1) 24" griddle/broiler
Width: 72"
Height: 56"
Depth: 32.25"