American Range AR-48G-4B-CC Range, 72" Restaurant, Gas
Model: AR-48G-4B-CC
Certifications: cETLus , ETL-Sanitation , Made in USA
Overview
Restaurant Range, gas, 72", (1) 48" griddle on left, 1" thick plate, manual controls, (4) 32,000 BTU open burners, (2) 26-1/2" convection ovens, (2) racks each oven, stainless steel front, sides & high shelf, 6" chrome plated legs, 79.0kW, 268,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Base: (2) convection ovens
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: 1.000" = 1"
Top: (4) open burners, (1) 48" griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 72"
Height: 56"
Depth: 32.25"