Nemco Food Equipment 6150-48-CP Heat Lamp, Strip Type
Model: 6150-48-CP
Certifications: cETLus , NSF
Overview
Bar Heater, 48" x 6-3/4" x 2-3/4", infrared heating element, on/off toggle switch, indicator light, aluminum shell, 120v/60/1-ph, 1100 watts, 9.2 amps, cETLus, NSF (includes cord & plug)
Finish: aluminum
Length: 43 - 48"
Size: single
Type of element: metal heating rod
Type: unlighted
Width: 48"
Height: 2.75"
Depth: 6.75"