Southbend (Middleby) Platinum PCE11B/SD Convection Oven, Electric
Model: PCE11B/SD
Certifications: NSF , UL
Overview
Platinum Single Convection Oven, Electric 11kW, Bakery Depth, Standard Controls, Dependent Doors
Capacity per Compartment: 5 pan capacity, per compartment
Control Type: solid state controls
Deck Qty: 1 deck
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Interior Finish: porcelain interior
kW (per deck): 11.0 - 15.99 kW
Size: deep/bakery size
Type: standard
Width: 38"
Height: 55"
Depth: 45"