Southbend (Middleby) S-Series S60DD-2TR Range, 60" Restaurant, Gas
Model: S60DD-2TR
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
S-Series Restaurant Range, gas, 60", (6) 28,000 BTU open burners, (1) 24" griddle right, thermostatic controls, (2) standard ovens, snap action thermostat, removable cast iron grates, (2) crumb drawers & shelf, hinged lower valve panel, includes (1) rack per oven, stainless steel front, sides, shelf, 4" front rail & 6" adjustable legs, 286,000 BTU, cCSAus, CSA Flame, CSA Star, NSF
Base: (2) standard ovens
Control Type: thermostatic controls
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .500" = 1/2"
Top: (6) open burners, (1) 24" griddle with thermostat
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 60.75"
Height: 59.5"
Depth: 34"