Atosa Canada Atosa MGF36FGR Freezer, Undercounter, Reach-In
Model: MGF36FGR
Certifications: cETLus , ETL-Sanitation
Overview
Atosa Undercounter Freezer, reach-in, two-section, 36-3/8"W x 30"D x 34-1/5"H, rear-mounted self-contained refrigeration, 8.7 cu. ft., (2) hinged solid doors, digital temperature control, -8° to -0°F temperature range, (2) adjustable shelves, automatic evaporation, electric defrost, stainless steel interior & exterior, galvanized steel back, 2" casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 115v/60/1-ph, 2.6 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Access Type: doors
Compressor HP: 1/4 HP
Doors: solid door(s)
Exterior Finish: galvanized & stainless steel exterior
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Size: 2 section
Width: 36" - 44"
Width: 36.38"
Height: 34.2"
Depth: 30"