EFI Sales Ltd. Canada Versa Heat RCTMG-48P Griddle, Gas, Countertop
Model: RCTMG-48P
Certifications: cETLus , ETL-Sanitation
Overview
Griddle, LP gas, countertop, 48" W, 3/4" thick smooth griddle plate, (4) stainless steel burners, standby pilots, independent manual controls, grease pan, stainless steel construction, adjustable stainless steel legs, 120,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation
Controls: manual controls
Cooking Surface Depth (front - back): 20" - 23"
Cooking Surface Width (side - side): 43" - 48"
Exterior Finish: all stainless steel exterior
Griddle Plate Finish: smooth steel
Plate Thickness: 3/4"
Width: 48"
Height: 15.2"
Depth: 28.6"