Model: SPE27HC-12M-B
Certifications: cULus , Made in USA , UL EPH Classified , UL-Sanitation
Overview
(Beverage Air (Garland Canada)) Mega Top Refrigerated Counter, one-section, 27"W, 6.9 cu. ft., (1) door, stainless steel top with opening for (12) 1/6 size pans, 10" cutting board, (2) epoxy-coated wire shelves, stainless steel exterior, aluminum interior, rear-mounted self-contained refrigeration, (pans furnished are 4" deep, tops will accommodate 6" deep pans), R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/10 HP, cULus, UL EPH Classified, UL-Sanitation, Made in USA
Access Type: doors
Compressor Style: front breathing
Exterior Finish: stainless steel front, top & sides
Number of Doors: 1 door
Pan Capacity (Top): 12 pan
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Sections: 1 section
Width (side - side): 27" - 31" wide
Width: 27"
Height: 48.75"
Depth: 38.5"