Traulsen Canada Centerline CLUC-27R-SD-WTL Refrigerated Counter, Work Top
Model: CLUC-27R-SD-WTL
Certifications: cETLus , ENERGY STAR , ETL-Sanitation
Overview
Centerline - 27" Undercounter Refrigerator, solid door, WORK TOP, hinged left, self-contained Centerline™ by Traulsen Compact Undercounter Refrigerator with Work Top, reach-in, one-section, 27" wide, stainless steel exterior and work top with 4" backsplash, anodized aluminum interior, solid door hinged left, field reversible. Self-contained, rear mounted refrigeration system. Electronic control with LED display, two epoxy coated shelves per section, (4) 4" casters, eco-friendly, non-flammable R450A, 1/4HP, cETLus, NSF Centerline™ Compact Undercounter Refrigerator with Work Top, 27"W, 6.5 cu. ft. capacity, self-contained rear-mount refrigeration, (1) left hinged solid door (field reversible), electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, 4" backsplash, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, (4) casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 115v/60/1-ph, 2.4 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Access Type: doors
Compressor HP: 1/4 HP
Energy Efficiency: ENERGY STAR®
Exterior Finish: all stainless steel exterior
Number of Doors: 1 door
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Sections: 1 section
Width (side - side): 27" - 29" wide
Width: 27.5"
Height: 38"
Depth: 31.5"