Traulsen Canada Centerline CLUC-36R-SD-WTLR Refrigerated Counter, Work Top
Model: CLUC-36R-SD-WTLR
Certifications: cETLus , ENERGY STAR , ETL-Sanitation
Overview
Centerline - 36" Undercounter Refrigerator, solid doors, WORK TOP, hinged left/right, self-contained Centerline™ by Traulsen Compact Undercounter Refrigerator with Work Top, reach-in, two-section, 36" wide, stainless steel exterior and work top with 4" backsplash, anodized aluminum interior, solid doors hinged left/right, field reversible. Self-contained, rear mounted refrigeration system. Electronic control with LED display, two epoxy coated shelves per section, (4) 4" casters, eco-friendly, non-flammable R450A, 1/4HP, cETLus, NSF Centerline™ Compact Undercounter Refrigerator with Work Top, two-section, 36"W, 9.0 cu. ft. capacity, self-contained rear-mount refrigeration, (1) left hinged/ (1) right hinged solid doors (field reversible), electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, 4" backsplash, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, (4) casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 115v/60/1-ph, 2.4 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Access Type: doors
Compressor HP: 1/4 HP
Energy Efficiency: ENERGY STAR®
Exterior Finish: all stainless steel exterior
Number of Doors: 2 doors
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Sections: 2 section
Width (side - side): 32" - 37" wide
Width: 36.25"
Height: 38"
Depth: 31.5"