Traulsen Canada Dealer's Choice ULT27-R-SB Freezer, Undercounter, Reach-In
Model: ULT27-R-SB
Certifications: cETLus , ETL-Sanitation
Overview
Dealer's Choice Compact Undercounter Freezer, Reach-in, one-section, 27" wide, stainless steel exterior top, sides & door with EZ-Clean Gasket, hinged right, stainless steel back, anodized aluminum interior, galvanized bottom, rear mounted, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, (4) 4" casters, 1/2 hp, cETLus, ETL-Sanitation
Access Type: doors
Compressor HP: 1/2 HP
Doors: solid door(s)
Exterior Finish: galvanized & stainless steel exterior
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Size: 1 section
Width: 24" - 32"
Width: 27"
Height: 33.5"
Depth: 30.88"