Garland Canada Frymaster - Garland Canada FPRE180-17 Fryer, Electric, Floor Model, Full Pot
Model: FPRE180-17
Certifications: CE , cULus , ENERGY STAR , NSF
Overview
(Frymaster (Garland Canada)) High-Production Fryer, electric, floor model, 80 lbs. capacity, built-in filtration, open-pot design, automatic melt cycle, drain safety switch, (2) baskets, stainless steel frypot, door, & cabinet sides, adjustable legs, 17kW, cULus, CE, NSF
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Fat Capacity (approximate): 80 lb
Filter: built-in filter
Fry pot: stainless steel
Type: Heavy duty floor model
Width: 20"
Height: 44.75"
Depth: 39.63"