Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada GF24-2G12T Range, 24" Restaurant, Gas
Model: GF24-2G12T
Certifications: cCSAus , CE , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) GF Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 24", (2) 26,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, flame failure, 12" x 23" x 5/8" thick smooth steel griddle with nap action & modulating thermostat control 175° - 425°F, modular, stainless steel front, sides, plate rail and 10" low profile back guard, 4" stainless steel legs with adjustable feet, 70,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF, cCSAus, CE
Base: modular
Exterior Finish: all stainless steel exterior
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (2) open burners, (1) 12" griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 23.63"
Height: 25"
Depth: 34.5"