Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada U60-6R24SS Range, 60" Restaurant, Gas
Model: U60-6R24SS
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) U Series Restaurant Range, gas, 60", (6) 32,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, 24" raised griddle/broiler on right, manual control, (1) storage bases, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 225,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF
Base: (2) cabinets
Control Type: manual controls
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (6) open burners, (1) 24" griddle/broiler
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 59.06"
Height: 57"
Depth: 34.5"