Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada U48-6G12RS Range, 48" Restaurant, Gas
Model: U48-6G12RS
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) U Series Restaurant Range, gas, 48", (6) 32,000 BTU open burners, (1) 12" griddle, 5/8" thick steel plate, (1) standard oven with 3 position rack guides with oven rack, (1) storage base, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 257,000 BTU, NSF, CSA Flame, CSA Star, cCSAus
Base: (1) standard oven, (1) cabinet
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (6) open burners, (1) 12" griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 47.25"
Height: 57"
Depth: 34.5"