Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada G48-4G24RS Range, 48" Restaurant, Gas
Model: G48-4G24RS
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) G Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 48", (4) 33,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, (1) 24" griddle, 5/8" thick smooth steel plate, (1) standard oven & (1) storage base, 3 position rack guides, (2) oven racks, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard & shelf, 6" stainless steel legs, adjustable feet, 206,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF
Base: (1) standard oven, (1) cabinet
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (4) open burners, (1) 24" griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 47.25"
Height: 57"
Depth: 34.5"