Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada U60-2G48RR Range, 60" Restaurant, Gas
Model: U60-2G48RR
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) U Series Restaurant Range, gas, 60", (2) 32,000 BTU open burners, 48" x 23" x 5/8" thick smooth steel griddle plate, manual control, (2) standard ovens with 3 position rack guides with oven rack, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 212,000 BTU, NSF, CSA Flame, CSA Star, cCSAus
Base: (2) standard ovens
Control Type: manual controls
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (2) open burners, (1) 48" griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 59.06"
Height: 57"
Depth: 34.5"