Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada GFE48-4G24LL Range, 48" Restaurant, Gas
Model: GFE48-4G24LL
Certifications: cCSAus , CE , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 48", (4) 26,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, electric pilot ignition, (1) 24" griddle, 5/8" thick smooth steel plate with snap action & modulating thermostat 175° - 425°F, (2) space saver ovens, 3 position rack guides, (1) rack per oven, stainless steel front, sides, plate rail & 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs, adjustable feet, 204,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF, cCSAus, CE
Base: (2) space saver ovens
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (4) open burners, (1) 24" griddle
Vent: backriser
Width: 47.25"
Height: 45.38"
Depth: 34.5"