American Range AR-12G-6B-CL-SBR Range, 48" Restaurant, Gas
Model: AR-12G-6B-CL-SBR
Overview
Restaurant Range, gas, 48", (1) 12" griddle on left, 1" thick plate, manual controls, (6) 32,000 BTU open burners (1) 26-1/2" convection oven on left, (2) racks, (1) 11" storage base on right, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 71.0kW, 242,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Base: (1) convection oven, (1) cabinet
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: 1.000" = 1"
Top: (6) open burners, (1) 12" griddle
Width: 48"
Height: 56"
Depth: 32.25"