Model: TSSU-27-08D-2-HC
Certifications: cULus , Made in USA , UL EPH Classified
Overview
Sandwich/Salad Unit, (8) 1/6 size (4"D) poly pans, stainless steel insulated cover, 11-3/4"D cutting board, (2) drawers (accommodates (1) 6"D pan, NOT included), stainless steel top, front & sides, GalFan coated steel back, aluminum interior with stainless steel floor, 5" castors, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 115v/60/1-ph, 3.5 amps, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified, Made in USA
Access Type: drawers
Compressor Style: side / rear breathing
Exterior Finish: stainless steel front, top & sides
No of Drawers: 2 drawers
Pan Capacity (Top): 8 - 9 pan
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Sections: 1 section
Width (side - side): 27" - 29" wide
Width: 27.63"
Height: 36.75"
Depth: 30.13"