Southbend (Middleby) Platinum PCE75S/SD Convection Oven, Electric
Model: PCE75S/SD
Certifications: cCSAus , ENERGY STAR , NSF
Overview
(QUICK SHIP) (MIDDLEBY ESSENTIALS ITEM) Platinum Single Convection Oven, electric, 7.5kW, standard depth, standard controls, dependent doors, CSA, NSF, ENERGY STARĀ®
Base: legs
Capacity per Compartment: 5 pan capacity, per compartment
Control Type: solid state controls
Deck Qty: 1 deck
Energy Efficiency: ENERGY STARĀ®
Exterior Finish: stainless steel front, top & sides
Interior Finish: porcelain interior
kW (per deck): 6.0 - 10.99 kW
Size: full/standard size
Type: standard
Width: 38"
Height: 52"
Depth: 37.25"