Southbend (Middleby) Platinum PCHE75S/T Convection Oven, Electric
Model: PCHE75S/T
Certifications: CSA , NSF
Overview
Platinum Single Convection Oven, Half Size, Electric 7.5kW, Standard Depth, Touch Controls
Base: legs
Capacity per Compartment: 5 pan capacity, per compartment
Control Type: touch screen controls
Deck Qty: 1 deck
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Interior Finish: porcelain interior
kW (per deck): 6.0 - 10.99 kW
Size: half size
Type: standard
Width: 30"
Height: 33"
Depth: 26.8"