Southbend (Middleby) Platinum P48D-PPPP Range, 48" Heavy Duty, Gas
Model: P48D-PPPP
Certifications: CSA , NSF
Overview
Platinum Heavy Duty Range, gas, 48", 41-3/4" plancha, 1/2" thick plate, manual controls, battery spark ignition, (1) standard oven, includes (2) racks, (1) 12" storage cabinet, stainless steel front, sides, rear & exterior bottom, 6" adjustable legs, 128,000 BTU, CSA, NSF
Base: (1) standard oven, (1) cabinet
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .500" = 1/2"
Top: (1) plancha griddle
Width: 48"
Height: 41"
Depth: 37.5"