Southbend (Middleby) HDG-18-316L Griddle, Gas, Countertop
Model: HDG-18-316L
Overview
Outdoor Griddle, countertop, gas, 18" W, 1" thick polished steel plate, thermostatic controls, flame failure safety device, 4" splash guard, 316L stainless steel construction, 30,000 BTU
Controls: thermostat / solid state controls
Cooking Surface Depth (front - back): 24" - 29"
Cooking Surface Width (side - side): 13" - 18"
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Griddle Plate Finish: smooth steel
Plate Thickness: 1"
Width: 18"
Height: 16.13"
Depth: 33.75"