Southbend (Middleby) S-Series S60CC-2GR Range, 60" Restaurant, Gas
Model: S60CC-2GR
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
S-Series Restaurant Range, gas, 60", (6) 28,000 BTU open burners, (1) 24" griddle right, manual controls, (2) cabinet bases, removable cast iron grates, (2) crumb drawers & shelf, hinged lower valve panel, stainless steel front, sides, shelf, 4" front rail & 6" adjustable legs, 216,000 BTU, cCSAus, CSA Flame, CSA Star, NSF
Base: (2) cabinets
Control Type: manual controls
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .500" = 1/2"
Top: (6) open burners, (1) 24" griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 60.75"
Height: 59.5"
Depth: 34"