Southbend (Middleby) S-Series S48EE-3TR Range, 48" Restaurant, Gas
Model: S48EE-3TR
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
S-Series Restaurant Range, gas, 48", (2) 28,000 BTU open burners, (1) 36" griddle right, thermostatic controls, (2) space saver ovens, snap action thermostat, (2) removable cast iron grate tops & (2) crumb drawers, hinged lower valve panel, includes (1) rack per oven, stainless steel front, sides, removable shelf, 4" front rail & 6" adjustable legs, 190,000 BTU, cCSAus, CSA Flame, CSA Star, NSF
Base: (2) standard / space saver ovens
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .500" = 1/2"
Top: (2) open burners, (1) 36" griddle with thermostats
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 48.63"
Height: 59.5"
Depth: 34"