Traulsen Canada Centerline CLUC-27R-GD-R Refrigerator, Undercounter, Reach-In
Model: CLUC-27R-GD-R
Certifications: cETLus , ENERGY STAR , ETL-Sanitation
Overview
Centerline - 27" Undercounter Refrigerator, glass door, hinged right, self-contained Centerline™ by Traulsen Compact Undercounter Refrigerator, reach-in, one-section, 27" wide, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, glass door hinged right, field reversible. Self-contained, rear mounted refrigeration system. Electronic control with LED display, two epoxy coated shelves per section, (4) 4" casters, eco-friendly, non-flammable R450A, 1/4HP, cETLus, NSF Centerline™ Compact Undercounter Refrigerator, reach-in, one-section, 27"W, 6.5 cu. ft. capacity, self-contained rear-mount refrigeration, (1) right hinged glass door (field reversible), electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, (4) casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 115v/60/1-ph, 2.4 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Access Type: doors
Compressor HP: 1/4 HP
Door Type: glass (display)
Energy Efficiency: ENERGY STAR®
Exterior Finish: stainless steel exterior
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Size: 1 section
Width: 24" - 35"
Width: 27.5"
Height: 34"
Depth: 33"