Traulsen Canada Centerline CLUC-48R-GD-LR Refrigerator, Undercounter, Reach-In
Model: CLUC-48R-GD-LR
Certifications: cETLus , ENERGY STAR , ETL-Sanitation
Overview
Centerline - 48" Undercounter Refrigerator, glass doors, hinged left/right, self-contained Centerline™ by Traulsen Compact Undercounter Refrigerator, reach-in, two-section, 48" wide, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, glass doors hinged left/right, field reversible. Self-contained, rear mounted refrigeration system. Electronic control with LED display, two epoxy coated shelves per section, (4) 4" casters, eco-friendly, non-flammable R450A, 1/4HP, cETLus, NSF Centerline™ Compact Undercounter Refrigerator, reach-in, two-section, 48"W, 13.28 cu. ft. capacity, self-contained rear-mount refrigeration, (1) left hinged/ (1) right hinged glass doors (field reversible), electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, (4) casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 115v/60/1-ph, 2.6 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Access Type: doors
Compressor HP: 1/4 HP
Door Type: glass (display)
Energy Efficiency: ENERGY STAR®
Exterior Finish: stainless steel exterior
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Size: 2 section
Width: 48" - 59"
Width: 48.25"
Height: 34"
Depth: 33"