Traulsen Canada Centerline CLUC-72R-GD-WTLRR Refrigerated Counter, Work Top
Model: CLUC-72R-GD-WTLRR
Certifications: cETLus , ENERGY STAR , ETL-Sanitation
Overview
Centerline - 72" Undercounter Refrigerator, glass doors, WORK TOP, hinged left/right/right, self-contained Centerline™ by Traulsen Compact Undercounter Refrigerator with Work Top, reach-in, three-section, 72" wide, stainless steel exterior and work top with 4" backsplash, anodized aluminum interior, glass doors hinged left/right/right, field reversible. Self-contained, rear mounted refrigeration system. Electronic control with LED display, two epoxy coated shelves per section, (6) 4" casters, eco-friendly, non-flammable R450A, 1/4HP, cETLus, NSF Centerline™ Compact Undercounter Refrigerator with Work Top, three-section, 72"W, 18.80 cu. ft. capacity, self-contained rear-mount refrigeration, (1) left hinged/ (2) right hinged glass doors (field reversible), electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, 4" backsplash, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, (6) casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 115v/60/1-ph, 2.6 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Energy Efficiency: ENERGY STAR®
Exterior Finish: all stainless steel exterior
Number of Doors: 3 doors
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Sections: 3 section
Width (side - side): 70" - 84" wide
Width: 72.25"
Height: 38"
Depth: 33"