Traulsen Canada Centerline CLUC-48F-SD-LL Freezer, Undercounter, Reach-In
Model: CLUC-48F-SD-LL
Certifications: cETLus , ENERGY STAR , ETL-Sanitation
Overview
Centerline - 48" Undercounter Freezer, solid doors, hinged left/left, self-contained Centerline™ by Traulsen Compact Undercounter Freezer, reach-in, two-section, 48" wide, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, solid doors hinged left/left, field reversible. Self-contained, rear mounted refrigeration system. Electronic control with LED display, two epoxy coated shelves per section, (4) 4" casters, eco-friendly, non-flammable R448A, 1/2HP, cETLus, NSF Centerline™ Compact Undercounter Freezer, two-section 48"W, 13.28 cu. ft. capacity, self-contained rear-mount refrigeration, (2) left hinged solid doors (field reversible), electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, (4) casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/2 HP, 115v/60/1-ph, 6.6 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Access Type: doors
Compressor HP: 1/2 HP
Doors: solid door(s)
Energy Efficiency: ENERGY STAR®
Exterior Finish: all stainless steel exterior
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Size: 2 section
Width: 48"- 59"
Width: 48.25"
Height: 34"
Depth: 31.5"