Traulsen Canada Centerline CLUC-27R-DW Refrigerator, Undercounter, Reach-In
Model: CLUC-27R-DW
Certifications: cETLus , ENERGY STAR , ETL-Sanitation
Overview
Centerline - 27" Undercounter Refrigerator, 2 drawers, self-contained Centerline™ by Traulsen Compact Undercounter Refrigerator, two drawers, fully removable. 27" wide, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, each drawer holds full 6" deep pan. Self-contained, rear mounted refrigeration system. Electronic control with LED display, (4) 4" casters, eco-friendly, non-flammable R450A, 1/4HP, cETLus, NSF Centerline™ Compact Undercounter Refrigerator, 27"W, 6.5 cu. ft. capacity, self-contained rear-mount refrigeration, (2) drawers, electronic control with LED display, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, (4) casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 115v/60/1-ph, 2.4 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Access Type: drawers
Compressor HP: 1/4 HP
Door Type: solid
Energy Efficiency: ENERGY STAR®
Exterior Finish: stainless steel exterior
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Size: 1 section
Width: 24" - 35"
Width: 27.5"
Height: 34"
Depth: 31.5"