Traulsen Canada Centerline CLUC-72R-GD-LLL Refrigerator, Undercounter, Reach-In
Model: CLUC-72R-GD-LLL
Certifications: cETLus , ENERGY STAR , ETL-Sanitation
Overview
Centerline - 72" Undercounter Refrigerator, glass doors, hinged left/left/left Centerline™ by Traulsen Compact Undercounter Refrigerator, reach-in, three-section, 72" wide, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, glass doors hinged left/left/left, field reversible. Self-contained, rear mounted refrigeration system. Electronic control with LED display, two epoxy coated shelves per section, (6) 4" casters, eco-friendly, non-flammable R450A, 1/4HP, cETLus, NSF Centerline™ Compact Undercounter Refrigerator, reach-in, three-section, 72"W, 18.80 cu. ft. capacity, self-contained rear-mount refrigeration, (3) left hinged glass doors (field reversible), electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, (6) casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 115v/60/1-ph, 2.6 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®
Access Type: doors
Compressor HP: 1/4 HP
Door Type: glass (display)
Energy Efficiency: ENERGY STAR®
Exterior Finish: stainless steel exterior
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Size: 3 section
Width: 72" - 83"
Width: 72.25"
Height: 34"
Depth: 33"