Hatco Canada Quick Ship GRAH-48-120-I-QS Heat Lamp, Strip Type
Model: GRAH-48-120-I-QS
Certifications: CE , cULus , Made in USA , NSF
Overview
(QUICK SHIP MODEL) Glo-Ray® Infrared Strip Heater, 48" W, high wattage, tubular metal heater rod, single heater rod housing, built-in infinite switch & conduit, aluminum construction, 1100 watts, 120v/60/1-ph, NSF, CE, cULus, Made in USA
Finish: aluminum
Length: 43 - 48"
Type of element: metal heating rod
Width: 48"
Height: 2.5"
Depth: 6"