True Refrigeration Canada ULC (CAD) Core Models TUC-48F-HC Freezer, Undercounter, Reach-In
Model: TUC-48F-HC
Certifications: CE , cULus , ENERGY STAR , Made in USA , UL EPH Classified
Overview
Undercounter Freezer, -10°F, (2) stainless steel doors, (4) PVC coated adjustable wire shelves, stainless steel top & sides, aluminum interior with stainless steel floor, 5" castors, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/2 HP, 115v/60/1-ph, 3.2 amps, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified, CE, Made in USA, ENERGY STAR®
Access Type: doors
Compressor HP: 1/2 HP
Doors: solid door(s)
Energy Efficiency: ENERGY STAR®
Exterior Finish: all stainless steel exterior
Refrigeration: self-contained, rear mounted
Size: 2 section
Width: 48"- 59"
Width: 48.38"
Height: 29.75"
Depth: 30.13"