Garland Canada Frymaster - Garland Canada G60-4G36RR Garland G60-4G36RR - 60" 4 Burner Gas Range with 36" Griddle Top & 2 Standard Ovens
Model: G60-4G36RR
SKU: 1017951
Overview
G Starfire Pro Series Restaurant Range operates on LP gas and measures 60 inches. It features four open burners with a heating capacity of 33,000 BTU each, along with cast iron top and ring grates. The range includes a 36" x 23" x 5/8" thick smooth steel griddle plate. It is equipped with two standard ovens that have 3-position rack guides and oven racks. Constructed with stainless steel for the front, sides, plate rail, two-piece back guard, and shelf, it stands on 6-inch stainless steel legs with adjustable feet. The total heating capacity is 262,000 BTU. It meets CSA Flame, CSA Star, cCSAus, and NSF standards.
Width: 57"
Height: 59.17"
Depth: 34.5"