Garland Canada Frymaster - Garland Canada G60-6G24RR Garland G60-6G24RR - 60" 6 Burner Gas Range with 24" Griddle Top & 2 Standard Ovens
Model: G60-6G24RR
SKU: 1016059
Overview
The Garland G60-6G24RR features six 33,000 BTU burners. It's natural gas 60" range with a 24" griddle top and two standard ovens offers unparalleled cooking performance every time. It features a spacious 27 1/4" deep cooking area, a 21" top shelf, and a 5" deep front ledge, making it the industry leader in usable cooking surface. Cast iron grates allow smooth movement of heavy pots, while protected individual burner pilots prevent spillover outages. The 24" griddle is constructed of 5/8" thick steel and provides a wide range of temperature settings, delivering 18,000 BTUs per 12" section (36,000 BTU total). High splash guards and a 4 1/4" grease trough ensure optimal runoff control. Each standard oven includes a snap action modulating thermostat, 38,000 BTUs of cooking power, and a fully porcelainized interior for excellent cooking evenness and rapid recovery. The ovens accommodate standard sheet pans in both orientations for precise cooking results. Constructed from sleek and durable stainless steel, this Garland range features 12" crumb trays, removable burners, split ergonomic grates, and oven rack guides that are easy to clean, ensuring quick cleanup after use.
Width: 57"
Height: 59"
Depth: 34.5"