Garland Canada Frymaster - Garland Canada FPRE280-17 Fryer, Electric, Multiple Battery
Model: FPRE280-17
Certifications: CE , cULus , ENERGY STAR , NSF
Overview
(Frymaster (Garland Canada)) High-Production Fryer Battery, electric, (2) 80 lbs. capacity, built-in filtration, open-pot design, automatic melt cycle, drain safety switch, (2) baskets, stainless steel frypots, doors, & cabinet sides, adjustable legs, (2) 17kW, cULus, CE, NSF
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Fat Capacity (approximate): 80 lbs each
Filter: built-in filter
Fryer Quantity: (2) tanks
Fry pot: stainless steel
Width: 40"
Height: 44.75"
Depth: 39.63"