Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada UTGG36-G36M Griddle, Gas, Countertop
Model: UTGG36-G36M
Certifications: CSA , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) Griddle, countertop, gas, heavy-duty, 35-7/16" W x 23" D cooking surface, 1" thick smooth steel griddle plate, manual hi-lo controls, piezo pilot igniters, 4" deep front grease trough, stainless steel front, sides and back, 4" adjustable feet, 81,000 BTU, CSA, NSF
Controls: manual controls
Cooking Surface Depth (front - back): 20" - 23"
Cooking Surface Width (side - side): 31" - 36"
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Griddle Plate Finish: smooth steel
Plate Thickness: 1"
Width: 36"
Height: 13"
Depth: 32"