Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada GTGG36-GT36M Griddle, Gas, Countertop
Model: GTGG36-GT36M
SKU: 1008725
Certifications: CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) Griddle, countertop, gas, heavy-duty, 35-7/16" W x 23" D cooking surface, 1" thick smooth steel griddle plate, snap action thermostatic controls, piezo pilot igniters, 4" deep front grease trough, stainless steel front, sides and back, 4" adjustable feet, 84,000 BTU, NSF, CSA Star, CSA Flame
Controls: thermostat / solid state controls
Cooking Surface Depth (front - back): 20" - 23"
Cooking Surface Width (side - side): 31" - 36"
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Griddle Plate Finish: smooth steel
Plate Thickness: 1"
Width: 35.44"
Height: 13"
Depth: 32"