Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada UTGG48-GT48M Griddle, Gas, Countertop
Model: UTGG48-GT48M
Certifications: CSA , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) Griddle, countertop, gas, heavy-duty, 47-1/4" W x 23" D cooking surface, 1" thick smooth steel griddle plate, snap action thermostatic controls, piezo pilot igniters, 4" deep front grease trough, stainless steel front, sides and back, 4" adjustable feet, 112,000 BTU, CSA, NSF
Controls: thermostat / solid state controls
Cooking Surface Depth (front - back): 20" - 23"
Cooking Surface Width (side - side): 43" - 48"
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Griddle Plate Finish: smooth steel
Plate Thickness: 1"
Width: 48"
Height: 13"
Depth: 32"