Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada X60-6R24RR Range, 60" Restaurant, Gas
Model: X60-6R24RR
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) SunfireĀ® Restaurant Range, gas, 60", (6) 30,000 BTU open burners, 24" raised griddle/broiler with 5/8" thick steel plate, (2) standard ovens with 2 position rack guides with oven rack each, stainless steel front, sides, plate rail, backguard, & high shelf, 6" steel core legs, 289,500 BTU, NSF, CSA Star, CSA Flame, cCSAus
Base: (2) standard ovens
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (6) open burners, (1) 24" griddle/broiler
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 59.06"
Height: 57"
Depth: 33.5"