Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada G48-2G36LL Range, 48" Restaurant, Gas
Model: G48-2G36LL
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) G Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 48", (2) 33,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, (1) 36" griddle, 5/8" thick smooth steel plate, (2) space saver ovens, 3 position rack guides, (2) oven racks, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard & shelf, 6" stainless steel legs, adjustable feet, 184,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF
Base: (2) standard / space saver ovens
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (2) open burners, (1) 36" griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 47.25"
Height: 57"
Depth: 34.5"