American Range AR-36G-4B-126L-SBR Range, 60" Restaurant, Gas
Model: AR-36G-4B-126L-SBR
Certifications: cETLus , ETL-Sanitation , Made in USA
Overview
Restaurant Range, gas, 60", (1) 36" griddle on left, 1" thick plate, manual controls, (4) 32,000 BTU open burners, (1) 26-1/2" standard oven with (2) racks on left, (1) 26-1/2" storage base on right, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 66.0kW, 223,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Base: (1) standard oven, (1) cabinet
Control Type: manual controls
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: 1.000" = 1"
Top: (4) open burners, (1) 36" griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 60"
Height: 56"
Depth: 32.25"