Nemco Food Equipment 6155-24-D-240 Heat Lamp, Strip Type
Model: 6155-24-D-240
Certifications: cETLus , NSF
Overview
Bar Heater, remote-controlled, dual, 24" x 13-1/2" x 2-3/4", infrared heating element, indicator light, aluminum shell, 240v/60/1-ph, 1000 watts, 4.2 amps, cETLus, NSF
Finish: aluminum
Length: 19" - 24"
Size: double
Type of element: metal heating rod
Type: unlighted
Width: 24"
Height: 2.75"
Depth: 13.5"