Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada GF24-2G12L Range, 24" Restaurant, Gas
Model: GF24-2G12L
Certifications: cCSAus , CE , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) GF Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 24", (2) 26,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, flame failure, 12" x 23" x 5/8" thick smooth steel griddle with snap action & modulating thermostat 175° - 425°F, space saver oven with 3 position rack guides with oven rack, stainless steel front, sides, plate rail and 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 102,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF, cCSAus, CE
Base: (1) space saver oven
Exterior Finish: all stainless steel exterior
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (2) open burners, (1) 12" griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 23.63"
Height: 45.38"
Depth: 34.5"