Vulcan Canada EV36S-2FP24G208 Range, 36" Restaurant, Electric
Model: EV36S-2FP24G208
Certifications: cULus , NSF , UL EPH Classified
Overview
Restaurant Range, electric, 36", (2) 2.0 kW French hotplates, infinite controls, (1) 24" griddle, polished steel plate, thermostatic controls, standard oversized oven, includes (1) rack, stainless steel front, sides, single-deck high shelf & 6" legs, 208v, cULus, UL EPH Classified, NSF
Base: (1) oversized oven
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .875" = 7/8"
Top: (2) hotplates / french plates, (1) 24" griddle with thermostat
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 36"
Height: 59"
Depth: 29"