Vulcan Canada EV36S-2FP24G480 Range, 36" Restaurant, Electric
Model: EV36S-2FP24G480
Certifications: cULus , NSF , UL EPH Classified
Overview
Restaurant Range, electric, 36", (2) 2.0 kW French hotplates, infinite controls, (1) 24" griddle, polished steel plate, thermostatic controls, standard oversized oven, includes (1) rack, stainless steel front, sides, single-deck high shelf & 6" legs, 480v cULus, UL EPH Classified, NSF
Plate Thickness: .875" = 7/8"
Top: (2) hotplates / french plates, (1) 24" griddle with thermostat
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 36"
Height: 59"
Depth: 29"