Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada G60-G60SS Range, 60" Restaurant, Gas
Model: G60-G60SS
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) G Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 60", (1) griddle with 5/8" thick smooth steel plate, (2) storage bases, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 90,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF
Base: (2) cabinets
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (1) griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 59.06"
Height: 57"
Depth: 34.5"