Garland Canada Garland/U.S. Range - Garland Canada G60-8G12RS Range, 60" Restaurant, Gas
Model: G60-8G12RS
Certifications: cCSAus , CSA Flame , CSA Star , NSF
Overview
(Garland/U.S. Range (Garland Canada)) G Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 60", (8) 33,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, 12" x 23" x 5/8" thick smooth steel griddle plate, (1) standard oven with 3 position rack guides with (2) oven racks, (1) storage base, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 320,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF
Base: (1) standard oven, (1) cabinet
Exterior Finish: stainless steel front & sides
Plate Thickness: .625" = 5/8"
Top: (8) open burners, (1) 12" griddle
Vent: backriser with hi-shelf
Width: 59.06"
Height: 57"
Depth: 34.5"